A A A

Cała Polska czyta dzieciom

 

W ramach realizacji programu ,,Cała Polska czyta dzieciom" zapraszamy do czytania dzieciom książek aktorów, nauczycieli bibliotekarzy, rodziców i inne osoby.

Rodziców zainteresowanych udziałem w spotkaniach czytelniczych zapraszamy do kontaktowania się z nauczycielkami w grupach, w celu ustalenia terminu.

 

 

 

Warto czytać, bo…..

Czytanie jest  pomocne w rozwoju mowy, słuchu, rozumienia

Naukowcy odkryli że już 8-miesięczny maluch słysząc kilka razy tą samą bajkę, w ciągu dwóch tygodni rozpozna konkretne słowa, które zostały w niej użyte. Im więcej dziecko słyszy słów, tym będzie szybciej rósł jego zasób słów, ale muszą być to słowa kierowane do dziecka. Zasłyszana rozmowa przez telefon, telewizor nie pobudzą rozwoju zdolności językowych.

Książki stwarzają nam idealną okazję do nauki mowy. Kolorowe obrazki, przyciągną uwagę dziecka i skupi się ono na tym, czego dotyczą – pomogą zrozumieć dłuższe zdania. W przedszkolu i szkole książki bez obrazków będą uczyły, że same słowa tworzą obrazy i będą zachęcały do samodzielnego czytania. Badania dowiodły, że głośne czytanie przez rodzica jest najskuteczniejsze w nauce mowy. Dzieci w wieku 2 lat, którym rodzice często czytali od wczesnego dzieciństwa mają wyższe umiejętności językowe niż rówieśnicy, którym czytano rzadziej. Taka przewaga może utrzymywać się do kilku pierwszych klas szkoły podstawowej.

Książki pobudzają do mówienia – powinny być punktem wyjścia do rozmowy – co więcej badania pokazują, że zachęcenie do komentowania, odpowiadania na pytania i rozwijanie różnych elementów książki przyspiesza u 2-latków rozwój mowy aż o 9 miesięcy. Patrząc w jak szybkim tempie rosną nasze dzieci od urodzenia i jak szybko się rozwijają to bardzo dużo!

Rozwija wyobraźnię, zdolność koncentracji, uczy dostrzegania szczegółów

Zachęć dziecko do szukania wybranych elementów – to pomoże w nauce odnajdowania szczegółów. Możecie zastanawiać się, co wydarzy się na kolejnych stronach, rozmawiać o książce.

Poszerza wiedzę

Książki sprawiają, że możemy odpowiedzieć na mnóstwo pytań o otaczającym świecie.

To świetna zabawa

Czytanie to czas sam na sam i świetna zabawa, każdy czas spędzony w pełni z dzieckiem, jest tzw. „czasem wysokiej jakości” i inwestycją w przyszłość malucha.

Podwyższa poziom inteligencji

To trochę szerszy temat, ale badania pokazują, że jeśli w trakcie czytania będziemy zadawać dziecku pytania, zachęcać do przemyśleń, tak by stało się aktywnym uczestnikiem historii, będzie ono miało to bardzo pozytywny wpływ na poziom inteligencji. Dodatkowo dajemy wtedy dziecku możliwość ćwiczenia podejmowania trudnych decyzji, wnioskowania, podnoszenia poziomu empatii, co później przyda się w codziennym życiu,

Jest sposobem na dobry sen

Badania pokazują, że dzieci, które nie oglądają telewizji i nie korzystają innych elektronicznych urządzeń przed snem zasypiają szybciej. A książka jest dobrym pomysłem na zastępstwo takich czynności.

Obniża poziom stresu

Korzyści z czytania odnoszą też rodzice – bo czytanie zmniejsza poziom stresu. Badania pokazują, że aż o 68%! To bardzo dużo! Okazuje się, że pierwsze 6 minut czytania działa tak zbawiennie na organizm, że spowalnia się nasze tętno i zmniejsza napięcie mięśni.